המלציד"ה

"מסע עם האויב"

07 אפריל, 2021

   vanagaite

לקורא החדש על השואה ספר זה מהווה אוסף תגליות שאחרי קריאתו משאיר אותו נדהם, גם מעצם הסיפורים המחרידים המסופרים בו וגם – ואולי בעיקר – משתי מסקנות מזעזעות שנובעות  מהתנהגותם ואופן התנהלותם של העם הליטאי בעת השואה.

שני המחברים נפגשים, אחד ציד נאצים ידוע והשנייה סופרת ליטאית שקרובי משפחתה לקחו חלק נכבד בגיוס, בטבח ובשליחת יהודים למחנות הריכוז. מטרתם לחקור יחד את אשר אירע בשנים הללו.

 הסופרת רוטה ונאגייטה גילתה אך לא מאמינה שקרוביה היו מעורבים בפשעים, מה גם שאותן דמויות נחשבות כגיבורים, גם היום, בליטא. ממשלת ליטא נאבקה קשות על מנת למנוע כל חקירה בעברם של דמויות אלה אך נכנעה לאחרונה, גם בגלל גורמים פנימיים של אנשים כמו הסופרת וגם בגלל לחצם של ישראל.

והנה הקורא המתחיל ללמוד על השואה מגלה: במזרח אירופה, במיוחד במדינות הבלטיות, העדיפו באופן חד משמעי להתחבר אל גרמניה הנאצית מאשר לאפשר את כיבושם על ידי ברית המועצות של אז. הפחד מפני השפעתם של ברית המועצות והקומוניזם הצדיק עבורם כל מעשה שירצה את הכובש הגרמני. לכן אותן דמויות כגון אבותיה של הסופרת נחשבו כגיבורים. הם עזרו, שיתפו פעולה ולפי מכתבים שנשלחו ביניהם והאס אס היו מושא להערצה בקרב הכובש ה"מועדף" הנאצי. 

הקורא גם יגלה איך לא הייתה מתאפשרת השואה ללא עזרתם ושיתוף פעולתם של הארצות בהם חיו יהודים. לא היה עולה בידי הנאצים להפעיל את הפתרון הסופי בלי עזרתם של ליטא.

קשה להמליץ על ספר עם תוכן כל כך קשה בסיפוריו בהשגותיו אך הוא חובה, לדעתי, למי שרוצה ללמוד ולהבין את אשר אירע בימים אלה.

יונתן לסר  

הצג פריט בקטלוג הספרייה       

תפריט נגישות