המלציד"ה

ארבעת הספרים על אודות האדריכלות

14 אפריל, 2021

שלום,

שמי מיכאל קוזמין, תלמיד שכבה י"ב. הנה ההמלצה על ספר שקראתי. שם הספר הוא: "ארבעת הספרים על אודות האדריכלות",  מאת אנדריאה פלאדיו.

את הספר כתב האדריכל האיטלקי בן המאה ה-16, שהכתיב ועיצב במידה רבה את אדריכלות הרנסנס של הדורות הבאים אחריו. הוא מהראשונים, שערכו מדידות מדויקות של ממצאים אדריכליים מהתקופה הרומית אשר אליה ייחלה לחזור תקופת הרנסנס. עם זאת, היצירה היחידה מהעת העתיקה שהסבירה כיצד יש לבנות, הייתה של ויטרוביוס - שרטוטיה לא שרדו את האתגרים של ימי הביניים, לכן הידע כיצד לבנות בסגנון ה"קלאסי" לט בערפל לאדריכלי התקופה דאז בכלל ולאדריכלים שפעלו מחוץ לשרידים הארכיטקטוניים של האימפריה הרומית, בפרט.  

לפיכך פלאדיו הוא החוליה החשובה ביותר המקשרת את אדריכלות העולם הקלאסי של יוון ורומא העתיקות לאדריכלות תקופת הרנסנס והעת החדשה. פלאדיו הכתיב את הכללים המנחים כיצד לבנות, ואף ביסס חידושים משל עצמו.

אני ממליץ מאוד על הספר גם לאלה שאינם מתעניינים באדריכלות. הספר הוא לא רק תיעוד של תיאוריית האדריכלות של אותה תקופה, אלא גם שריד עב כרס של תקופת הרנסנס. דרך העיון בו ניתן להבין, אילו רוחות ותפיסות פילוסופיות שררו אז: ערכי ההומניזם והניסיון לחזור לתרבות רומא; ההגדרה של מטרות האמנות. הספר גם טומן בחובו כמה פרטי מידע מעניינים מאוד בתחום הסוציולוגיה המבהירים את השינויים הניגודיים המתהווים של אותה העת, כגון תפקיד הוילה להנצחת האדון, לצד הניידות היחסית שנוצרה באותה תקופה. ראוי לציין, כי פלאדיו עצמו היה בן של טוחן פשוט.

מיכאל קוזמין, תלמיד שכבה י"ב

4 books

הצג פריט בקטלוג הספרייה

תפריט נגישות