המלציד"ה

המלצה על הספר "פליאה" מאת צרויה שלו

21 נובמבר, 2021
flia

אני ממליצה על ספרה החדש של צרויה שלו: "פליאה".

הספר "פליאה" עוסק בלח"י, נכון יותר בזקנתם של שנים מאנשי הלח"י, גבר ואישה, מנו ורחל,  שהיו נאהבים בתחילת דרכם ואף נישאו זה לזו, אך שילמו לאורך כל חייהם מחיר נפשי כבד מנושא עקב שירותם ואף איבדו זה את זו.
למעשה, הספר הוא ביטוי לנסיונה של בתו בת ה-50 של האיש, להבין פעם אחת את אביה הבלתי מובן לה, הקשה והמתנכר, שנפטר עתה, וזאת באמצעות רקימת קשר עם מי שהייתה אהובתו ואשתו הראשונה רחל לפני שנים כה רבות, עמה לא דיברה מעולם. 
בה בעת, הספר נותן ביטוי לרגשותיה של אותה אישה ראשונה, עתה בשנות התשעים שלה, רגשות עזים שלא קהו מעולם, הן כלפי אהובה שנטש אותה בפתאומיות ובלי הסבר, הן כלפי חבריה המתים והנשכחים מן הלח"י, שלא זכו להכרה במותם ואלה שנותרו בחיים סבלו חרמות ונידוי.
עטרה היא בתו השניה של פרופ' מנו רובין, שהיה לוחם לח"י בצעירותו אך עזב את הלח"י ואת אשתו באבחה אחת, עזב את הארץ לתקופה והפך פיסיקאי חשוב מאוד. עטרה לא קיבלה מאביה מעולם חום ויחס נעים, רק ניכור, קפדנות ואלימות. לעטרה, שמקור שמה לא ברור לה,, בת אחת מנישואיה הראשונים , ובן אחד מנישואיה השניים לאלכס, שלמענו עזבה כהרף עין את בעלה הראשון. רגשותיה כלפי אלכס ומחלתו המסתורית הם גם במרכז הספר. 
לרחל נולדו שני בנים, הבכור האשים אותה תמיד שבעלה השני וילדיה לא עניינו אותה מעולם, הצעיר חזר בתשובה ומקפיד בכבודה של אמו, תוך שהוא מונע ממנה לראות את ילדיו. 
במרכז הספר הסוד הגדול , מפני מה עזב מנו את רחל בן לילה, למרות שאהבתו אליה לא הייתה מוטלת בספק. מנגד, רחל היא שיכולה לפתור לעטרה את תעלומת אביה, ואת פשר חייה. 
צרויה שלו כותבת נפלא על רגשות ועל כאב, על גורל ועל אשליית הבחירה. הספר נקרא בנשימה עצורה הן מפני שמורגש שהתאור של הרגשות הוא כן ונוקב, והדברים משכנעים מאוד, והן מפני שסיפור המסגרת אכן מרתק. 
האופן שבו מתארת שלו את חוויות לוחמי האצ"ל ורגשותיהם , האופן שבו היא מתארת רגשות אהבה, אהבת אם, פחד, ניכור, מחלה, מוות, הוא יוצא מהכלל. הספר קל לקריאה אך כבד משמעות.
מה הניע את חיי כל הדמויות, על זה אפשר יהיה אולי לשמוע מצרויה עצמה. 
 
ריקה ויטנברג,
מורה
הצג פריט בקטלוג הספרייה

תפריט נגישות