המלציד"ה

המלצה על הספר "יומן השטן" מאת לאוניד אנדרייב

06 אפריל, 2022
satan

הספר "יומן השטן" שנכתב ע"י הסופר הרוסי לאוניד אנדרייב בראשית המאה ה - 20 הוא, כפי שאבקש להזהיר את קוראיו, יצירה לא גמורה. אותו מסע מרהיב של השטן בעולמנו, אשר בתחילתו אבי השדים לא מבקש דבר מלבד המשחק והשעשוע על חשבונם של אנשי כדוה"א, אליו הגיע זה עתה, מתגלגל במהרה למסע אנושי במידה מפתיעה, בו השטן נאלץ להתמודד עם העולם האנושי (שאולי לא פחות נורא מארץ האש והגופרית ממנה מגיע השטן), ובסופו של דבר נקטע ללא רחם.

 

וכעת, בפשטות. הספר "יומן השטן" מגולל את עלילותיו של השטן, אשר בחברת עוזרו - השד טופי, מתאנש ויורד לשחק בעולם בני האדם. בגופו של מר וונדרגוד, מיליארדר מאילינוי אשר בחוסר מזלו נבחר להיות מארחו של הטפיל הכביר מכולם, יוצא השטן להרפתקאות בעולמנו. השטן שאנו פוגשים הוא לא אותו יצור משועשע, מרושע ומתוחכם שבשכלו הקר משחק בבני האדם, ובגלל דמותו זו הוא מככב בתרבות האנושית לכל אורך ההיסטוריה, הוא יצור אנושי אשר מפחד, שונא, אוהב, ואף מתאהב.

 

תרגומו של הספר טוב והקריאה בו נוחה. העלילה קולחת ומרתקת. כל קורא שמוכן, כמו השטן בספר, לצאת מעט מאזור הנוחות שלו, ולהסתכן בסקרנות הבלתי מסופקת שבקריאת ספר לא גמור, ימצא שהוא נהנה מספר מצויין.

אילי נורני, ד'4

 הצג פריט בקטלוג

תפריט נגישות