המלציד"ה

המלצה על הספר "אפקט רבינדר" מאת ילנה מינקינה-טייצ'ר

30 אוגוסט, 2022
rebinder

על הספר המליצה לי נטלי הספרנית. ומסתבר שכדאי להקשיב להצעותיה.

היא המליצה לי על "זוליכה פוקחת עיניים", שמבחינתי הוא ספר מופת, ועכשיו על הספר הזה.

שמו של הספר מאתגר. לפי ההסבר בתחילת הספר: "אפקט רבינדר" הוא ירידה דרסטית בחוזקו של גוף קשיח וכן הקלה על עיוותו וקריסתו, המתרחשות עקב השפעתה ההפיכה של הסביבה. למבנה האמיתי של החומר יש בכך תפקיד מהותי...". האתגר הוא בהבנת ההגדרה, וכן בהבנה כיצד היא קשורה למסופר וכיצד היא מתבטאת בחייהם של הגיבורים.

הספר עוסק בהיסטוריה של כמה אנשים ומשפחות – רובן יהודיות – בברית המועצות, בערך בין 1930 – 2000. הסופרת מתארת את הדמויות ואת העובר עליהן בפרוט ובדיוק. הסיפורים הם לסרוגין, ומסתבר במשך הספר שהחיים של הדמויות מסתרגים אלה באלה.

למדתי הרבה על החיים של היהודים בברית המועצות בשנים אלה, על היחס אליהם ועל הכישורים והיכולות שלהם. כותרות הפרקים מבוססות על שירים של משוררים חשובים בבית המועצות, וזה נותן מושג על העומק של התרבות המושרשת בחייהם.

בגלל שהדמויות מגוונות, יש גם משהו אוניברסלי בתיאורים שלהן. יש המקבלים את החיים בקלות, לומדים להנות ממה שיש, ויש הסובלים ואינם יודעים איך לנהל את חייהם.

הספר קריא וזורם, ומעניין מאד. ושוב, תודה לנטלי על ההמלצה.

הערה – יצרתי לעצמי מעין "מפה" של הדמויות ושמותיהן, כי לפעמים הלכתי לאיבוד ולא זכרתי מי הוא מי. בגלל שהספר משתרע על כמה עשורים, החל מהסבתות ועד לנכדות, נוצר מתח הנפתר רק בסוף ומראה את הקשר בין כולם.

לאה לוריא,

מורה

הצג פריט בקטלוג

תפריט נגישות