המלציד"ה

המלצה על הספר "בגן החיות הטרף"

30 נובמבר, 2022

garden

הספר "בגן חיות הטרף" מאת אריק לארסון מנסה לפנות בכיוון שונה מספרי בהיסטוריה "קלאסיים". לצד דבקות נאמנה במסמכים ותעודות היסטוריים בני אותה התקופה, בונה לארסון סיפור עלילתי שלא היה מבייש כל סופר של הספרות היפה.

לארסון מנסה להביט אל מעבר לקיר הפרטים הכלליים וחסרי הפנים בתולדות השלטון הנאצי ומלחמת העולם השנייה ולספר סיפור פרטי. הסיפור הזה הוא סיפורו של ויליאם דוד, פרופסור להסטוריה המתמחה במדינות הדרום ומתמנה לשגריר ארה"ב בברלין בשנת 1933. המינוי קל הדעת שבהתחלה נראה כפשוט ביותר מתחיל להסתבך ככל שהשלטון הנאצי צובר תאוצה. במהלך הספר אנו מלווים את הנפשות הפועלות בסביבת השגריר הטרי בעודן מתוודעות אל הסדר הנאצי החדש ואל מוביליו – ממפקד פלוגות הסער ארנסט רהם, שלא ניחן במידה רבה של עדינות או אלגנטיות, ועד שר התעמולה יוזף גבלס, שהוא מלא קסם מהפנט כמו גם אפל ונורא.

"בגן חיות הטרף" של לארסון הוא ספר היסטוריה שהוא גם סיפור עלילתי. זהו נסיון מחשבתי להיכנס לנעלי האדם הפרטי שפוגש באופן אישי את ראשיה של המפלצת הנאצית תוך וויתור על מה שידוע לנו כיום על העתיד לבוא על הנפשות הפועלות. במילים אחרות: זוהי הסטוריה להמונים לא רק באופן כתיבתה, אלא גם באופן בו היא מפגישה את הקורא עם מושאיה.

נורני, עילי,

ה'4

הצג פריט בקטלוג

תפריט נגישות